Manufacturer No:AD5262BRUZ50-RL7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs Dual 8-Bit SPI Dig POT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5262 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Number of POTs: | Dual |
| Taps per POT: | 256 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Digital Interface: | SPI |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 25 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5262EBZ |
| Height: | 1.05 mm |
| Length: | 5 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single Dual |
| Supply Voltage - Max: | 16.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4.4 mm |
| Unit Weight: | 0.006102 oz |
HOTP13LFL222MAB10
Brand:Vishay / Sfernice

PT10RV10-103A2020-PM-S
Brand:Amphenol Piher

3046L-2-103
Brand:Bourns
P16NM103MAB15F2
Brand:Vishay

3224W-1-503E
Brand:Bourns

PT6KV-104A2020-E
Brand:Amphenol Piher
PRV6SAABGYB25204JA
Brand:Vishay / Sfernice

P16SNM471MLB15
Brand:Vishay / Sfernice
P16NP103MAB15F3
Brand:Vishay
P16NP103MAB15F2
Brand:Vishay
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






