Manufacturer No:PDB183-S425K-104A3
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers PANEL CONTROL - 17MM-ST-CARBON
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Product: | Potentiometers |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Taper: | Log |
| Orientation: | Horizontal |
| Power Rating: | 200 mW (1/5 W) |
| Voltage Rating: | 150 VAC |
| Tolerance: | 20 % |
| Element Type: | Carbon |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Knurled / Serrated |
| Shaft Diameter: | 6 mm |
| Shaft Length: | 25 mm |
| Switch Type: | Push-Pull Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Rotary |
| Life: | 15000 Cycle |
| IP Rating: | IP30 |
| Minimum Operating Temperature: | - 10 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Series: | PDB183 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Length: | 25.5 mm |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Tradename: | Pro Audio |
| Width: | 17 mm |
| With Switch: | With Switch |
| Unit Weight: | 0.282192 oz |
HOT
AD5290YRMZ100-R7
Brand:Analog Devices

AD5241BRZ1M
Brand:Analog Devices

AD5272BRMZ-20-RL7
Brand:Analog Devices

P11H1F0GHFY00502KA
Brand:Vishay

P16SNM471MLB15
Brand:Vishay / Sfernice

PTC15MV18-104A2020
Brand:Amphenol Piher
P16NP102MAB15F3
Brand:Vishay

M43P103KB30T601
Brand:Vishay / Spectrol
P16NM103MAB15F2
Brand:Vishay
PRV6SAABGYB25204JA
Brand:Vishay / Sfernice
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






