Manufacturer No:UCC21737QDWRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers Automotive 10-A isolated single-channel gate driver for SiC/IGBT active short-circuit protection
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | UCC21737-Q1 |
| Type: | Half-Bridge |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Configuration: | Inverting Non-Inverting |
| Number of Drivers: | 2 Driver |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Output Current: | 10 A |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 33 V |
| Rise Time: | 33 ns |
| Fall Time: | 27 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Technology: | SiC |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Isolated Gate Drivers |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Propagation Delay - Max: | 130 ns |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
HOT
UCC23513BQDWYRQ1
Brand:Texas Instruments

VOMDA1271T
Brand:Vishay Semiconductors

ILD207T
Brand:Vishay Semiconductors

RV1S2211ACCSP-10YV#SC0
Brand:Renesas Electronics
SFH6206-2T
Brand:Vishay Semiconductors

ACPL-K73A-560E
Brand:Broadcom / Avago

TLP170AM(TPL,E
Brand:Toshiba

ACPL-K308U-500E
Brand:Broadcom / Avago

TLP3412SRHA4(TPE
Brand:Toshiba

IL208AT
Brand:Vishay Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






