Manufacturer No:NCP51560BBDWR2G
Manufacturer:onsemi
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers 5 kVRMS Isolated Dual Channel 4.5/9 A Gate Driver 4.5/9A Isolated Dual Channel Gate Driver with 8V UVLO and DISABLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | onsemi |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | NCP51560 |
| Type: | High-Side Low-Side |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Configuration: | Non-Inverting |
| Number of Drivers: | 2 Driver |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Output Current: | 4.5 A 9 A |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Rise Time: | 11 ns |
| Fall Time: | 10 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Technology: | SiC |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | onsemi |
| Features: | Half-Bridge Gate Driver |
| Maximum Turn-Off Delay Time: | 60 ns |
| Maximum Turn-On Delay Time: | 60 ns |
| Operating Supply Current: | 7.15 mA |
| Output Voltage: | 6.5 V to 30 V |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Product: | Isolated Gate Drivers |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Propagation Delay - Max: | 60 ns |
| Shutdown: | Shutdown |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
HOT
UCC21756QDWRQ1
Brand:Texas Instruments

VOA300-FG-X019T
Brand:Vishay Semiconductors

RV1S9161ACCSP-100C#SC0
Brand:Renesas Electronics

NCD57530DWKR2G
Brand:onsemi

TLP5705H(D4,E
Brand:Toshiba

VOA300-FG-X017T
Brand:Vishay Semiconductors
SFH6206-2T
Brand:Vishay Semiconductors

SI8234BB-D-IS1R
Brand:Skyworks Solutions Inc.

SI8274GB1-IM1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

SI8275DBD-IS1
Brand:Skyworks Solutions Inc.
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






