Manufacturer No:UCC21755QDWRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers Automotive +/-10-A isolated single-channel gate driver with active protection and isolated sensing 16-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Series: | UCC21755-Q1 |
| Type: | Galvanic-Isolated Gate Driver |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Output Current: | 10 A |
| Isolation Voltage: | 1.5 kV 2.121 kV |
| Rise Time: | 33 ns |
| Fall Time: | 27 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Voltage Max: | 5.5 V |
| Input Voltage Min: | 3 V |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Operating Supply Current: | 2 mA 3 mA 3.7 mA 4 mA |
| Output Voltage: | 3 V to 33 V |
| Pd - Power Dissipation: | 985 mW |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Propagation Delay - Max: | 130 ns |
| Shutdown: | No Shutdown |
| other: | 2000 |
HOT
ACPL-K73A-560E
Brand:Broadcom / Avago

TLP5212(E
Brand:Toshiba

TLP5772H(D4TP4,E
Brand:Toshiba

SI8234BB-D-IS1R
Brand:Skyworks Solutions Inc.

VOMA618A-2X001T
Brand:Vishay Semiconductors

UCC5350MCQDWVQ1
Brand:Texas Instruments

TLP3412SRHA4(TPE
Brand:Toshiba

APV1111GVY
Brand:Panasonic Industrial Devices
MID400M
Brand:onsemi
TLP5772H(D4-TP,E
Brand:Toshiba
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






