Manufacturer No:FT810Q-R
Manufacturer:Bridgetek
Type:Video ICs
Description:Video ICs EVE with 18bit RGB Resistive touch
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bridgetek |
| Product Category: | Video ICs |
| RoHS: | Details |
| Type: | Resistive Touch |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Operating Supply Current: | 22 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VQFN-48 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Bridgetek |
| Display Resolution - Pixels: | 800 x 600 |
| Interface Type: | SPI |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Video ICs |
| Product Type: | Video ICs |
| Resolution: | 18 bit |
| Series: | FT81x |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Video ICs |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.97 V |
| Tradename: | EVE |
| Unit Weight: | 0.022130 oz |
HOT
GS12182-INE3
Brand:Semtech

LMH0356SQ-40/NOPB
Brand:Texas Instruments

ADV7393BCPZ-REEL
Brand:Analog Devices

BT818Q-R
Brand:Bridgetek

ADV7281WBCPZ
Brand:Analog Devices

FT801Q-T
Brand:Bridgetek

TVP5150AM1PBS
Brand:Texas Instruments

LMH0346SQE/NOPB
Brand:Texas Instruments

LMH0318RTWT
Brand:Texas Instruments

ISL59910IRZ
Brand:Renesas / Intersil
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






