Manufacturer No:ADXL1001BCPZ
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low Noise 21kHz 100g 1-axis accel
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | X |
| Acceleration: | 100 g |
| Sensitivity: | 20 mV/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.3 V |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LFCSP-32 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Analog Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | ADXL1001 |
| other: | 490 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.136181 oz |
HOT
MLX90316KDC-BDG-100-TU
Brand:Melexis

IAM-20381
Brand:TDK InvenSense

MC6470
Brand:MEMSIC
2536030320001
Brand:Wurth Elektronik

ISM330ISNTR
Brand:STMicroelectronics

ATS19580LSNBTN-RSNHPO-A
Brand:Allegro MicroSystems

MLX90333KGO-BCT-000-SP
Brand:Melexis

SCL3400-D01-PCB
Brand:Murata Electronics

ICM-42688-P
Brand:TDK InvenSense

MTI-200-2A8G4
Brand:Movella / Xsens
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






