Manufacturer No:MC3635
Manufacturer:MEMSIC
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Digital Output 3 Axis Acceleronmeter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEMSIC |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 3-axis |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 12 g 16 g |
| Sensitivity: | 8 LSB/g to 4096 LSB/g |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Resolution: | 8 bit 14 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Operating Supply Current: | 36 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LGA-10 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | MEMSIC |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Accelerometers |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.011445 oz |
HOT
MTLT305D
Brand:ACEINNA

IAM-20381
Brand:TDK InvenSense

3DM-CV7-AHRS
Brand:LORD Microstrain

PC420VR-20-IS
Brand:Amphenol Wilcoxon
73560016-000
Brand:Measurement Specialties

20011588-00
Brand:Measurement Specialties

SCR410T-K03-10
Brand:Murata Electronics

AIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics

A33003LLUBTR-DD
Brand:Allegro MicroSystems

OpenIMU335RI
Brand:ACEINNA
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






