Manufacturer No:66103PPZ1
Manufacturer:Amphenol
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low cost embeddable accelerometer 3-wire low power 10 mV/g low profile TO5 housing positive output header pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | Z |
| Acceleration: | 200 g |
| Sensitivity: | 10 mV/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 12 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 54 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-5 |
| Brand: | Amphenol PCB Piezotronics |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | 660 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | ICP |
| Type: | Accelerometers |
| Unit Weight: | 0.077603 oz |
HOT
SCC433T-K03-10
Brand:Murata Electronics

3DM-CV7-AHRS
Brand:LORD Microstrain

3382G-1-103G
Brand:Bourns

ADXL313WACPZ-RL7
Brand:Analog Devices

ATS19580LSNBTN-RSNHPO-A
Brand:Allegro MicroSystems

LIS2DUX12TR
Brand:STMicroelectronics

MLX90316KDC-BDG-100-TU
Brand:Melexis

MC6470
Brand:MEMSIC

LIS2DUXS12TR
Brand:STMicroelectronics

204749-0013
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






