Manufacturer No:AVR64DD20-I/SO
Manufacturer:Microchip
Type:8-bit Microcontrollers - MCU
Description:8-bit Microcontrollers - MCU 64KB 8KB RAM 20p 24MHz MVIO 12b ADC ZCD DAC 2xUART SPI TWI
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Series: | AVR64DD14/20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-20 |
| Core: | AVR |
| Program Memory Size: | 64 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| ADC Resolution: | 12 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 24 MHz |
| Number of I/Os: | 16 I/O |
| Data RAM Size: | 8 kB |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Microchip Technology |
| DAC Resolution: | 10 bit |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Data ROM Size: | 256 B |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Interface Type: | I2C SPI USART |
| Number of ADC Channels: | 13 Channel |
| Number of Timers/Counters: | 4 Timer |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V to 5.5 V |
| Product: | MCUs |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| other: | 38 |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer Windowed |
HOTR7F100GBH2DFP#AA0
Brand:Renesas Electronics

F280039SPZ
Brand:Texas Instruments

F280033SPN
Brand:Texas Instruments
R7F100GBJ2DFP#AA0
Brand:Renesas Electronics

F280034SPM
Brand:Texas Instruments

STM32C011F6P3
Brand:STMicroelectronics

PIC32MK0128MCA028T-I/N2X
Brand:Microchip Technology
CY8C4149AZI-S595
Brand:Infineon Technologies
R5F5671EHGNE#30
Brand:Renesas Electronics

TLE9891QTA61XUMA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






