Manufacturer No:5535653-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors PCMCIA HDR 068P T/H
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Card Type: | PCMCIA |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 68 Contact |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 6 A |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Brass |
| Features: | PC Card and Express Card Connectors and Accessories |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 5 VAC |
| Unit Weight: | 0.283391 oz |
HOTDDR504112007H
Brand:Amphenol FCI

8-2355632-1
Brand:TE Connectivity

390112-1
Brand:TE Connectivity

DM3BT-DSF-PEJS
Brand:Hirose Connector

1-2379513-1
Brand:TE Connectivity

MEM2085-00-115-00-A
Brand:GCT

SIM5060-6-0-26-00-A
Brand:GCT

6-2355626-1
Brand:TE Connectivity

78348-1001
Brand:Molex

2013289-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






