Manufacturer No:104031-0811
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors MICRO SD PUSH-PULL SMT 1.42MM HEIGHT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | microSD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.1 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Gold |
| Features: | Detect Switch |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.42 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Pull |
| Length: | 11.4 mm |
| Mating Cycles: | 10000 |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 104031 |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Tail Length: | 0.95 mm |
| Voltage Rating: | 10 VAC/DC |
| Unit Weight: | 0.016579 oz |
HOT
1-2355627-1
Brand:TE Connectivity
FS1K3820ZAA0
Brand:Amphenol Commercial Products

MEM2075-00-140-01-A
Brand:GCT

SIM8066-6-1-14-01-A
Brand:GCT

SIM8051-6-0-14-00-A
Brand:GCT

7312P0225A13LF
Brand:Amphenol FCI

ADP-uSD-M2-00C
Brand:u-blox

145638109211859+
Brand:KYOCERA AVX

6-2355626-4
Brand:TE Connectivity

2013289-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






