Manufacturer No:045138008100858+
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors MICRO SD CARD 5138 SERIES
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | microSD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.1 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Height: | 1.6 mm |
| Length: | 16.5 mm |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 5138 |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Unit Weight: | 0.072294 oz |
HOT
2-2355626-1
Brand:TE Connectivity

C707 10M008 650 2
Brand:Amphenol MCP

10157422-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

10162991-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

DM3CS-SF
Brand:Hirose Connector

MEM2052-00-195-00-A
Brand:GCT

2013289-1
Brand:TE Connectivity

1473150-4
Brand:TE Connectivity

151105-0001
Brand:Molex

315610050500871+
Brand:KYOCERA AVX
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






