Manufacturer No:SIM8060-6-0-14-00-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors Nano SIM Card Connector Hinged Type SMT 6Pin without card detection switch 1.43mm Profile
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | NanoSIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.42 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | GCT |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Features: | Without card detection switch |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.43 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insertion - Extraction Style: | Hinged |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Mating Cycles: | 5000 |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | SIM8060 |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 125 VAC 125 VDC |
| Unit Weight: | 0.024457 oz |
HOT
G85D1171012HHR
Brand:Amphenol Commercial Products

SIM6050-8-0-30-00-A
Brand:GCT

C707 10M008 650 2
Brand:Amphenol MCP

SIM4065-8-1-15-00-A
Brand:GCT

009162006301150
Brand:KYOCERA AVX

SIM2070-6-1-30-00-A
Brand:GCT

KP13B-SF-PEJ(800)
Brand:Hirose Connector

C702 10M008 325 4
Brand:Amphenol Tuchel

2-2013310-1
Brand:TE Connectivity

47603-0001
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






