Manufacturer No:MEM2052-00-195-00-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors Micro SD Push Push Normaly open SMT 1.95mm profile No Peg
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | MicroSD/Micro-SIM Combo |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.1 mm |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | GCT |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Height: | 1.95 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Resistance: | 1000 Mohms |
| Length: | 14.25 mm |
| Mating Cycles: | 100000 Cycle |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Type: | SMD/SMT |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | MEM2052 |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 10 VAC |
HOT
SIM8060-6-0-14-00-A
Brand:GCT

C707 10M006 049 2A
Brand:Amphenol MCP

DDR504112001K
Brand:Amphenol FCI

2229333-2
Brand:TE Connectivity

KIT-SODIMM-1X16GB/01
Brand:UDOO

2-2013310-2
Brand:TE Connectivity
SCE2MSDB76A121SN
Brand:Amphenol LTD

SIM2070-6-1-30-00-A
Brand:GCT

C707 10M008 650 2
Brand:Amphenol MCP

KP13B-SF-PEJ(800)
Brand:Hirose Connector
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






