Manufacturer No:MEM2085-00-115-00-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors Micro SD Push Pull SMT 1.15mm No Peg
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | microSD |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.15 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | GCT |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Features: | Push-Pull Style with Normally Open Switch |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.15 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Pull |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | MEM2085 |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 5 VAC 5 VDC |
HOT
101019966912A
Brand:Amphenol Commercial Products

5822021-4
Brand:TE Connectivity

1010040575#
Brand:Amphenol Commercial Products

8-2355626-1
Brand:TE Connectivity

MEM2085-00-115-00-A
Brand:GCT

2-2355626-1
Brand:TE Connectivity

2040910-1
Brand:TE Connectivity

5145299-1
Brand:TE Connectivity

6-2355626-4
Brand:TE Connectivity

1-2355626-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






