Manufacturer No:LPCI-3488A
Manufacturer:ADLINK Technology
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules LP H/P IEEE488 GPIB INTERFACE CRD PCI
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ADLINK Technology |
| Product Category: | Interface Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Controllers |
| Type: | GPIB |
| Number of Channels / Ports: | 1 Port |
| Maximum Data Rate: | 1.5 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 55 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | ADLINK Technology |
| Description/Function: | Low-profile high-performance IEEE488 GPIB interface card for PCI-bus |
| Dimensions: | 120 mm x 64 mm |
| Interface Type: | GPIB PCI |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Unit Weight: | 11.689967 oz |
HOT
BB-485DRCI
Brand:Advantech

BB-UHR207
Brand:Advantech

DB9-USB-F
Brand:FTDI

ADAM-4520-F
Brand:Advantech
R45C-B22-SQ
Brand:Banner Engineering

485PTBR
Brand:Advantech

BB-USBHUB4OEM
Brand:Advantech
USB-4622-CE
Brand:Advantech

DLP-D-G
Brand:DLP Design

103060001
Brand:Seeed Studio
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






