Manufacturer No:DB9-USB-F
Manufacturer:FTDI
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules USB to RS232 Legacy Adapter DB9 Female
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | FTDI |
| Product Category: | Interface Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Converters |
| Type: | USB 2.0 to RS-232 |
| Number of Channels / Ports: | 1 Port |
| Maximum Data Rate: | 12 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | FTDI |
| Dimensions: | 30.8 mm x 19.8 mm x 11.5 mm |
| Interface Type: | RS-232 USB 2.0 |
| Operating Supply Current: | 30 mA |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Part # Aliases: | DB9-USB-RS232-F |
| Unit Weight: | 0.423288 oz |
HOT
CIO-120-DN-P
Brand:Littelfuse

BB-4WSD9TB
Brand:Advantech

BB-485LDRC9
Brand:Advantech

BB-USOPTL4-2P
Brand:Advantech

EP-USB-216
Brand:DIGI

PCA-6105P5-0B2E
Brand:Advantech

DLP-USB232M-G2
Brand:DLP Design

VDRIVE2
Brand:FTDI

70504
Brand:Auvidea

ES-U-3001-MB
Brand:Connective Peripherals
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






