Manufacturer No:510-AG90D-10
Manufacturer:TE Connectivity
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets PC MOUNT GOLD
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Type: | Socket Strip |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Contact Plating: | Gold |
| Row Spacing: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Current Rating: | 3 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyester |
| Mounting Style: | PCB |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 48 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Part # Aliases: | 2-1437530-8 |
| Unit Weight: | 0.034674 oz |
HOT
DILB32P-223TLF
Brand:Amphenol FCI

380598-1
Brand:TE Connectivity

3-330808-8
Brand:TE Connectivity

D01-9942046
Brand:Harwin

2299806-1
Brand:TE Connectivity

1-2324271-8
Brand:TE Connectivity

SDL-108-G-19
Brand:Samtec

SDL-116-T-10
Brand:Samtec

4-5332070-4
Brand:TE Connectivity / AMP

2-5331272-7
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






