Manufacturer No:1-2199298-4
Manufacturer:TE Connectivity
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets 16P DIP SKT 300 CL LADDER
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | DIP Socket |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | 7.62 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity |
| Case Style: | Ladder Style |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 1 A |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Lead Length: | 3 mm |
| Mounting Style: | Panel |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
HOT
2-1437514-0
Brand:TE Connectivity / AMP

D01-9823205
Brand:Harwin

1-2324271-4
Brand:TE Connectivity

5050462-2
Brand:TE Connectivity / AMP

SDL-110-T-39
Brand:Samtec

ICF-320-T-O-TR
Brand:Samtec

5-5330808-6
Brand:TE Connectivity / AMP

SDL-105-G-19
Brand:Samtec

69802-032LF
Brand:Amphenol FCI

2-2129710-6
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






