Manufacturer No:D2816-42
Manufacturer:Harwin
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets 16 PIN DIL IC SOCKET VERT PC TAIL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Harwin |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | Open Frame |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Solder Tail |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | 7.62 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | D2 |
| Brand: | Harwin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 25 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Unit Weight: | 0.036614 oz |
HOT
3-5331677-8
Brand:TE Connectivity

5050462-8
Brand:TE Connectivity / AMP

2299804-1
Brand:TE Connectivity

50462-6
Brand:TE Connectivity

2-2330552-2
Brand:TE Connectivity

SDL-102-G-19
Brand:Samtec

2-331272-6
Brand:TE Connectivity

3-331272-4
Brand:TE Connectivity / AMP

1-2199298-3
Brand:TE Connectivity

5645946-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






