Manufacturer No:2026-60-C2LF
Manufacturer:Bourns
Type:GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters
Description:Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors Sparkover100V/s 600V 3 Pole
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors |
| RoHS: | Details |
| Series: | 2026 |
| Peak Pulse Current: | 40 kA |
| DC Sparkover: | 600 V |
| Number of Electrodes: | 3 Electrode |
| Termination Style: | Radial |
| Failsafe Protection Y/N: | Failsafe Not Protected |
| Diameter: | 7.9 mm |
| Length: | 13 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Insulation Resistance: | 10 GOhms |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters |
| other: | 100 |
| Subcategory: | GDTs - Gas Discharge Tubes |
| Technology: | Gas Discharge Tubes |
| Type: | 3-Pole Gas Discharge Tube |
| Unit Weight: | 0.105822 oz |
HOTGDT28H-270-BRP
Brand:Bourns

2095-450-BLF
Brand:Bourns

B88069X9801T253
Brand:EPCOS / TDK

A71-H10X
Brand:EPCOS / TDK

GTCA28-122M-R03
Brand:Littelfuse

B88069X4880S102
Brand:EPCOS / TDK

2020-42T-C2LF
Brand:Bourns

GDT25-42-S1-RP
Brand:Bourns

GDT25-23-S1-RP
Brand:Bourns

GTCA28-601M-R10
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






