Manufacturer No:CG2230L
Manufacturer:Littelfuse
Type:GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters
Description:Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors STANDARD 230V NOM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors |
| RoHS: | Details |
| Series: | CG2 |
| Peak Pulse Current: | 20 kA |
| DC Sparkover: | 230 V |
| Number of Electrodes: | 2 Electrode |
| Termination Style: | Axial |
| Failsafe Protection Y/N: | Failsafe Not Protected |
| Diameter: | 8.1 mm |
| Length: | 6.07 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Littelfuse |
| Insulation Resistance: | 10 GOhms |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters |
| other: | 350 |
| Subcategory: | GDTs - Gas Discharge Tubes |
| Technology: | Gas Discharge Tube |
| Type: | 2 Pole Gas Discharge Tube |
| Unit Weight: | 0.125856 oz |
HOT
GDT25-47-S1-RP
Brand:Bourns

T83-A230X
Brand:EPCOS / TDK

2095-450-BLF
Brand:Bourns

B88069X6311T253
Brand:EPCOS / TDK

GTCS28-750M-R05-2
Brand:Littelfuse

CG2230MS
Brand:Littelfuse

2031-15T-SM-RPLF
Brand:Bourns

GTCA26-151M-R05-FS
Brand:Littelfuse

SL1021A230RF
Brand:Littelfuse
CG690SM
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






