Manufacturer No:EAC10-40-PCB
Manufacturer:Eaton
Type:
Description:Cartridge Fuses EAC10 500V 40A FUSE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Cartridge Fuses |
| RoHS: | Details |
| Series: | EAC10 |
| Current Rating: | 40 A |
| Fuse Type: | Medium / Normal Blow |
| Voltage Rating AC: | +/- 250 VAC +/- 500 VAC |
| Mounting Style: | Board Mount |
| Termination Style: | Bolt Down |
| Packaging: | Bulk |
| Body Style: | Cylindrical Leaded |
| Brand: | Bussmann / Eaton |
| Diameter: | 10 mm |
| Length: | 32.6 mm |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Fuses |
| Type: | High Breaking Capacity Fuse |
HOTRF4929-000
Brand:Littelfuse

BK-AHC-V-18-R
Brand:Bussmann / Eaton

AMH-400
Brand:Bussmann / Eaton

0683G8000-01
Brand:Bel Fuse

1210L010/90WR
Brand:Littelfuse

BK-AHCF-V-20-R
Brand:Bussmann / Eaton

0ACJ-7500-TE
Brand:Bel Fuse

0422005.MR
Brand:Littelfuse
0AMA-0080-TD
Brand:Bel Fuse

AHCA-20-1P
Brand:Bussmann / Eaton
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






