Manufacturer No:HTU21D
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors I.C 21DF RH/T DIGITAL MODULE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Range: | 0 % to 100 % |
| RH Accuracy: | +/- 3 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 12 bit |
| Operating Supply Current: | 10 mA |
| Supply Voltage - Min: | 1.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | DFN-EP-6 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Description/Function: | Humidity sensor with temperature output |
| Operating Supply Voltage: | 3 V |
| Product: | Humidity Sensor |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | HTU21D |
| other: | 400 |
| Subcategory: | Sensors |
| Type: | Digital Relative Humidity Sensor |
| Part # Aliases: | HPP845E031R4 |
| Unit Weight: | 0.050459 oz |
HOT
HIH8120-021-001
Brand:Honeywell

SEN0321
Brand:DFRobot

PS4-VOC-200
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT40A-FD1B-R2
Brand:Sensirion

NH3-500-Probe
Brand:Amphenol SGX Sensortech

T6793
Brand:Amphenol Advanced Sensors

SGX-7CO
Brand:Amphenol SGX Sensortech

CHS-MSS
Brand:TDK

SHT40I-AD1B-R2
Brand:Sensirion

HPMA115C0-003
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






