Manufacturer No:LT8355IUFDM-1#WPBF
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers Dual Multitopology Boost LED Controller
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LT8355-1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QFN-28 |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Input Voltage Min: | 5 V |
| Input Voltage Max: | 60 V |
| Topology: | Boost |
| Operating Frequency: | 2 MHz |
| Output Voltage: | 120 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 73 |
| Subcategory: | Driver ICs |
HOT
TLC69612QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

AL3069S16-13
Brand:Diodes Incorporated
AL5871QT16E-13
Brand:Diodes Incorporated

TLC6984ZXLR
Brand:Texas Instruments

MAX25603AUI/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TLC6C5748QDCARQ1
Brand:Texas Instruments

MIC2289-34YML-TR
Brand:Microchip Technology

BU97931FV-E2
Brand:ROHM Semiconductor

AL8843QSP-13
Brand:Diodes Incorporated

LM3402MR/NOPB
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






