Manufacturer No:MCR1101-20-3
Manufacturer:ACEINNA
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors 20A 3.3V Ratiometric 1.5MHz BW Galvanic Isolation. UL/IEC/EN60950-1 certified. SOIC-16
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ACEINNA |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 20 A |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Ratiometric |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Response Time: | 300 ns |
| Accuracy: | 0.6 % |
| Output Type: | Analog |
| Series: | MCR1101 |
| Brand: | ACEINNA |
| Height: | 2.24 mm |
| Length: | 10.11 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.45 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.15 V |
| Width: | 7.4 mm |
| Unit Weight: | 0.141716 oz |
HOT
PM2165.125NLT
Brand:Pulse Electronics

CT431-HSWF50DR
Brand:Crocus
ACS37002KMABTR-050B3
Brand:Allegro MicroSystems

CT416-HSN830DR
Brand:Crocus

ACS37800KMACTR-030B3-SPI
Brand:Allegro MicroSystems
ACS722KMATR-20AB-T
Brand:Allegro MicroSystems
ACS37612LLUATR-005B5
Brand:Allegro MicroSystems

CT430-HSWF20MR
Brand:Crocus

TMCS1108A4BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT415-HSN820MR
Brand:Crocus
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






