Manufacturer No:10053363-200LF
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 2.54MM R/A RECPT 2 ROW 64 CON
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 64 Position |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Arrangement: | Power |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 7 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 5000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 5 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 24 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Solder |
| Voltage Rating: | 1 kVAC |
| Unit Weight: | 1.365896 oz |
HOT
10117936-003LF
Brand:Amphenol FCI

MEC6-110-02-L-D-RA1-TR
Brand:Samtec

ME1016810201041
Brand:Amphenol FCI

10139371-1420HLF
Brand:Amphenol FCI
2336568-3
Brand:TE Connectivity
5-2378762-4
Brand:TE Connectivity
5-2364427-2
Brand:TE Connectivity
5-2371899-4
Brand:TE Connectivity

10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

ME1016833401B01
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






