Manufacturer No:CL8067702999106S R34W
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units Intel Core i3-7102E Processor (3M Cache
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Embedded Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-1440 |
| Family: | Intel Core i3 |
| Core: | Intel Core i3 |
| Code Name: | Kaby Lake |
| Processor Series: | Intel Core i3-7102E |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 2 Core |
| TDP - Max: | 25 W |
| Maximum Clock Frequency: | 2.1 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 64 GB |
| Memory Type: | DDR4-2400 |
| Cache Memory: | 3 MB |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| ECC Memory Supported: | Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Displays Supported: | 3 Display |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 16 Lane |
| Number of Threads: | 4 Thread |
| PCIe Configurations: | 1x162x81x8+2x4 |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Part # Aliases: | 953944 |
HOT
FH8066501715938S R2KM
Brand:Intel

FJ8070104276914S RGP2
Brand:Intel

FH8065301487719S R3UU
Brand:Intel
CM8070104379507S RH48
Brand:Intel

CM8068404311404S RGE3
Brand:Intel

FJ8066201924931S R2F0
Brand:Intel

CL8064701477400S R1ED
Brand:Intel

CM8064601481957S R1PA
Brand:Intel

CM8066201928610 SR2HV
Brand:Intel
96MPI5K-3.4-6M11T
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






