Manufacturer No:501920-3001
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 30P SMT BD-BD PLUG 2R VERT W/O SLDR TAB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plugs |
| Number of Positions: | 30 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 501920 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SlimStack |
| Unit Weight: | 0.003748 oz |
HOT
B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

15210502601000
Brand:HARTING

ADM6-40-01.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

10162581-3134111LF
Brand:Amphenol FCI

2357798-3
Brand:TE Connectivity

10164228-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAF8-40-05.0S08-3
Brand:Samtec

1043683
Brand:Phoenix Contact

15210122601000
Brand:HARTING

53625-0274
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






