Manufacturer No:DF12NB(3.0)-80DP-0.5V(51)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors CONN HDR 80POS SMD G
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Number of Positions: | 80 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Straight |
| Stack Height: | 3 mm |
| Current Rating: | 300 mA |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Copper |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Series: | DF12N |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Hirose Connector |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Part # Aliases: | 537-0395-0-51 |
HOT
103P012BB100
Brand:Amphenol Aorora

52991-0308
Brand:Molex

8-5353189-0
Brand:TE Connectivity

1377305
Brand:Phoenix Contact

10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

11826-AGA
Brand:Amphenol / InterCon Systems

10164227-0604A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-50-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

171089-8411
Brand:Molex

10169698-40000RLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






