Manufacturer No:10164228-0801A1RLF
Manufacturer:Amphenol
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors BREGSTAK .04MM 80P HDR 1.5MM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 80 Position |
| Pitch: | 0.4 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 1.5 mm |
| Current Rating: | 300 mA |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Maximum Data Rate: | 16 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Packaging: | Reel |
| Application: | PC Tablet Smart Devices |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Data Rate: | 16 Gb/s |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 50 MOhms |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
HOT
171089-8401
Brand:Molex

15210502601000
Brand:HARTING

SEAF8-30-05.0-L-06-3
Brand:Samtec

10164228-0801A1RLF
Brand:Amphenol FCI

171089-8402
Brand:Molex

5177983-2
Brand:TE Connectivity / AMP

203390-0323
Brand:Molex
G991B322HR
Brand:Amphenol Commercial Products

10162583-411141LF
Brand:Amphenol FCI

2842142-7
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






