Manufacturer No:CR-2354/VCN
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery 3V 560mAH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | CR |
| Battery Size: | CR2354 |
| Battery Chemistry: | Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 560 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | PC Pins (Vertical 2-Pin) |
| Orientation: | Vertical |
| Width: | 23 mm |
| Height: | 5.4 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | CR2354/1VC CR2354-1VCE |
| Unit Weight: | 0.204589 oz |
HOT
ML-1220/F1AN
Brand:Panasonic Battery

BR2330A/HDN
Brand:Panasonic Battery

VL-1220/HFN
Brand:Panasonic Battery

CR-2354/VCN
Brand:Panasonic Battery

ML-614S/DN
Brand:Panasonic Battery

CR-AGDE5N
Brand:Panasonic Battery

LR41
Brand:Murata Electronics

CR2032R-HO6
Brand:Murata Electronics

UBBL21-FL
Brand:Ultralife

BR-1225/VCN
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






