Manufacturer No:86093967814765E1LF
Manufacturer:Amphenol
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors DIN TYP R STR HDR LF CNR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 96 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type R |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Packaging: | Tray |
| Accessory Type: | Mounting Ears |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Housing Color: | Grey |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 4.65 mm |
| Voltage Rating: | 1 kV |
HOT
ESQ-105-14-G-D
Brand:Samtec

10164742-002LF
Brand:Amphenol Commercial Products

DL5-260R
Brand:ITT Cannon

HPTS-4-S-D-VT
Brand:Samtec

DIN96PBSS2.5
Brand:AIM-Cambridge / Cinch Connectivity Solutions

73983-1001LF
Brand:Amphenol FCI

09061152932
Brand:HARTING

NDMA244100
Brand:Amphenol Commercial Products

K320FH4/0
Brand:Amphenol Industrial

2392575-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






