Manufacturer No:86093968115755E1LF
Manufacturer:Amphenol
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors 96P STRT RECEPTACLE STYLE C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 96 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type C |
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Packaging: | Tray |
| Accessory Type: | Mounting Ears |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Color: | Grey |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| Rows Loaded: | Fully Loaded |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 13.10 mm |
| Voltage Rating: | 1 kV |
HOT
5650963-5
Brand:TE Connectivity

K320FH3/0
Brand:Amphenol Industrial

2392856-1
Brand:TE Connectivity / AMP

9311-80024
Brand:Amphenol / SV Microwave

09030006182
Brand:HARTING

HM2R67PA5108N9LF
Brand:Amphenol FCI

K320M3/0
Brand:Amphenol Industrial

10164742-001LF
Brand:Amphenol Commercial Products

HM2P70PDE121N9LF
Brand:Amphenol FCI

2392167-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






