Manufacturer No:T3300-551
Manufacturer:Amphenol
Type:Circular DIN Connectors
Description:DIN Connectors MALE CABLE CONNECTOR 4 WAY
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 4 Contact |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Shell Style: | Plug |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| IP Rating: | IP40 |
| Series: | C091 A |
| Family: | C091A |
| Accessory Type: | - |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Cable Diameter: | 4 mm to 6 mm |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | C091 |
| Part # Aliases: | 16F6854 T 3300 551 U |
| Unit Weight: | 1.304431 oz |
HOT
HDMIFTVC7ZN
Brand:Amphenol Socapex

SJ-63043H
Brand:CUI Devices

NC3FAH2-LR-DAE
Brand:Neutrik

SJ-63053A
Brand:CUI Devices

1210230278
Brand:Molex

T 3487 100
Brand:Amphenol Tuchel

SJ-63013G
Brand:CUI Devices

47659-1100
Brand:Molex

C091 11H105 002 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 11H014 000 5 U
Brand:Amphenol Tuchel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






