Manufacturer No:LEA-M8S-0
Manufacturer:u-blox
Type:GPS Modules
Description:GNSS / GPS Modules u-blox M8 GNSS module ROM TCXO LCC 17x22.4mm 250 pcs/reel
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | u-blox |
| Product Category: | GNSS / GPS Modules |
| RoHS: | Details |
| Frequency: | 1.57542 GHz |
| Number of Channels: | 72 Channel |
| Time To First Fix - Cold Start: | 29 s |
| Acquisition Sensitivity: | - 148 dBm |
| Horizontal Position Accuracy: | 2.5 m |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 24 mA |
| Interface Type: | UART USB |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Protocol - GPS GLONASS: | GNSS |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | u-blox |
| Dimensions: | 23 mm x 17.1 mm x 2.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 3 V |
| Product Type: | GPS Modules |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Wireless & RF Modules |
HOT
ANT-W63-CW-RCS-RPS
Brand:TE Connectivity / Linx Technologies
ANT-5GW-FPC-V100UF
Brand:TE Connectivity / Linx Technologies

MGM240PA22VNA3R
Brand:Silicon Labs
453-00141
Brand:Laird Connectivity

ZED-F9P-02B
Brand:u-blox

ZED-F9R-03B
Brand:u-blox

NORA-W101-00B
Brand:u-blox

MGM240LD22VIF2
Brand:Silicon Labs

LEA-M8S-0
Brand:u-blox

TFM.110A
Brand:Taoglas
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






