Manufacturer No:629105150521
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors WR-COM USB Micro SMT Type B Horiztl
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Jack (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 3 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Panel |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | WR-COM |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 550 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.012699 oz |
HOT
204711-0001
Brand:Molex

USB4145-03-0170-C
Brand:GCT

USB4085-GF-A
Brand:GCT

USB4115-03-C
Brand:GCT

USB4110-GF-A
Brand:GCT

KUSBX-SMT-CS-4-BK-TR
Brand:Kycon

USB4140-GF-0230-C
Brand:GCT

GSB443133HR
Brand:Amphenol Commercial Products

USB3076-30-A
Brand:GCT

MUSBR-3193-30
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






