Manufacturer No:USB3090-30-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors Micro A/B SktBottom-SMT R/A 30u No Peg W/shell stakeT&R
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type AB Connectors |
| Type: | Type AB |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | +/- 1 A +/- 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Features: | 10000 mtg cycles |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB3090 |
| Shell Plating: | Tin |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.016461 oz |
HOT
TV06UCOMUSB3CZN11P
Brand:Amphenol Socapex

692121430000
Brand:Wurth Elektronik

USB4115-03-C
Brand:GCT

USB3076-30-A
Brand:GCT

2345986-1
Brand:TE Connectivity

10164986-00011LF
Brand:Amphenol FCI

USB-B-S-S-B-SM
Brand:Samtec

12401598E4#2A
Brand:Amphenol Commercial Products

1734035-3
Brand:TE Connectivity
TV07UCOMUSB3CIW11SF059
Brand:Amphenol Socapex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






