Manufacturer No:USB3505-30-A-KIT
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors 2 part KIT USB3505-30-A + USBTJ-02
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type B Connectors |
| Type: | PCB Top Mount Kit with Seal |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | +/- 1 A +/- 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| IP Rating: | IP67 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Features: | Waterproof mated and unmated |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB3505 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Tradename: | aquanex |
| Unit Weight: | 0.026455 oz |
HOT
USB3150-30-075-A
Brand:GCT

629105150521
Brand:Wurth Elektronik

105133-0021
Brand:Molex

USB3140-30-0170-0-C
Brand:GCT

USB-A-S-F-B-SM2-R-TR
Brand:Samtec

MUSBK152M0
Brand:Amphenol Commercial Products

GSB443133HR
Brand:Amphenol Commercial Products

09454521906
Brand:HARTING

USB4200-03-A
Brand:GCT

292303-5
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






