Manufacturer No:PCT2075TP,147
Manufacturer:NXP
Type:Temperature Sensor ICs
Description:Board Mount Temperature Sensors Digital Temp Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Board Mount Temperature Sensors |
| RoHS: | Details |
| Output Type: | Digital |
| Configuration: | Local |
| Accuracy: | +/- 1 C |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Interface Type: | 2-Wire I2C SMBus |
| Resolution: | 11 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Shutdown: | Shutdown |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HWSON-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Product: | Temperature Sensors |
| Product Type: | Temperature Sensor ICs |
| Series: | PCT2075 |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Temperature Threshold: | + 80 C |
| Type: | Digital Temperature Sensor with Thermal Watchdog |
| Part # Aliases: | 935296901147 |
| Unit Weight: | 0.000425 oz |
HOT
MAX31889ALT+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD22105ARZ-REEL7
Brand:Analog Devices

TMP235AQDCKRQ1
Brand:Texas Instruments

A-1217
Brand:Amphenol Advanced Sensors

D6T-32L-01A
Brand:Omron Electronics

LM75BTP,147
Brand:NXP Semiconductors

AMG8833
Brand:Panasonic

B57863S103F40
Brand:EPCOS / TDK

MAX30208CLB+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

ADT7302ARTZ-REEL7
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






