Manufacturer No:MAX30208CLB+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Temperature Sensor ICs
Description:Board Mount Temperature Sensors 0.1oCTemperature Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Board Mount Temperature Sensors |
| RoHS: | Details |
| Output Type: | Digital |
| Configuration: | Local |
| Accuracy: | +/- 0.1 C |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 16 bit |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Product: | Temperature Sensors |
| Product Type: | Temperature Sensor ICs |
| Series: | MAX30208 |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Type: | Temperature Sensor |
| Unit Weight: | 0.003195 oz |
HOT
MCP9701AT-E/TT
Brand:Microchip Technology

PPG101JB
Brand:Littelfuse

TMP103BYFFR
Brand:Texas Instruments
TMP392A2DRLR
Brand:Texas Instruments

TMP275AQDGKRQ1
Brand:Texas Instruments

MCP98243T-BE/MNY
Brand:Microchip Technology

DS1721U+T&R
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD22105ARZ-REEL7
Brand:Analog Devices

MAX31875R1TZS+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MCP9700BT-H/TT
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






