Manufacturer No:1410655
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors
Description:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors PRC5-FC-FS6 16-21
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Cable Couplers |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Screw |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Silver |
| Current Rating: | 30 A |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Polyphenylene Ether (PPE) |
| Number of Positions: | 5 Position |
| Product Type: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Series: | PRC 5 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Tradename: | SUNCLIX |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Wire Gauge: | 16 AWG to 10 AWG |
| Unit Weight: | 3.135855 oz |
HOTPV-090508-M06-N
Brand:Amphenol Industrial

H4CFM6DI
Brand:Amphenol Industrial

H4CMC6DM
Brand:Amphenol Industrial

H4CMC6DI
Brand:Amphenol Industrial

1409220
Brand:Phoenix Contact

H4SMM4DM
Brand:Amphenol Industrial

1704928
Brand:Phoenix Contact

H4SFC2DMS
Brand:Amphenol Industrial

1987281-2
Brand:TE Connectivity

1775880
Brand:Phoenix Contact
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






