Manufacturer No:SEK-SHT41A-AD1B-Sensors
Manufacturer:Sensirion
Type:Temperature Sensor Development Tools
Description:Temperature Sensor Development Tools SHT41A Evaluation Board
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Temperature Sensor Development Tools |
| RoHS: | Details |
| Product: | Evaluation Kits |
| Type: | Temperature Sensor Development Tools |
| Tool Is For Evaluation Of: | SHT41-AD1B |
| Operating Supply Voltage: | 2.3 V to 5.5 V |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Sensirion |
| For Use With: | 3x SHT41A on FPCB |
| Product Type: | Temperature Sensor Development Tools |
| Series: | SHT41A |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Development Tools |
| Part # Aliases: | 3.000.707 |
HOT
EVAL-ADXL367Z
Brand:Analog Devices

99900053
Brand:TDK-Micronas

TMAG5170UEVM
Brand:Texas Instruments

STEVAL-STWINWFV1
Brand:STMicroelectronics

RTK0EG0044S01001BJ
Brand:Renesas Electronics

SEK-SDP31
Brand:Sensirion

MAXREFDES104#
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MTi-630R-SK
Brand:Movella / Xsens

IQS231BEV02-S
Brand:Azoteq

SPX-17353
Brand:SparkFun
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






