Manufacturer No:RF5079-000
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC PPTC-STRAPS-PSW
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | LSP |
| Mounting Style: | Strap Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 5.5 A |
| Maximum Voltage: | 16 VDC |
| Trip Current: | 10.2 A |
| Current Rating - Max: | 50 A |
| Resistance: | 18 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Littelfuse |
| Height: | 0.9 mm |
| Length: | 9.5 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 2.8 W |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | PolySwitch |
| Type: | PolySwitch Fuse |
| Width: | 10.5 mm |
| Part # Aliases: | LSP550 |
HOT
MF-LSMF400/16X-2
Brand:Bourns
RF5033-000
Brand:Littelfuse

MF-NSML600/6-2
Brand:Bourns

PICOSMDC010S-2
Brand:Littelfuse

MF-NSML500/6-2
Brand:Bourns

MF-RX050/72-AP
Brand:Bourns

NANOSMDC016F-2
Brand:Littelfuse

MF-FSHT016KX-2
Brand:Bourns

1206L035YR
Brand:Littelfuse
MF-USML260/6-2
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






