Manufacturer No:G9KB-1A DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 600VDC/50A high-voltage switching relay
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | High Power |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 50 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Switching Voltage: | 600 VDC |
| Coil Termination: | Solder Pin |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 206 Ohms |
| Coil Current: | 116.5 mA |
| Contact Material: | Silver Alloy (Ag) |
| Series: | G9KB |
| Length: | 50.5 mm |
| Width: | 37 mm |
| Height: | 50.5 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 50 A |
| Power Consumption: | 575 mW |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 36 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G9KB1ADC24BYOMZ |
HOT
AQV209GAX
Brand:Panasonic Industrial Devices

TLP3412SRHA(TP,E
Brand:Toshiba

G3VM-41UR4(TR05)
Brand:Omron Electronics

AQY4C2P1X
Brand:Panasonic Industrial Devices

G3VM-601DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

DCNEV250-MP
Brand:Littelfuse

G7EB-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics

LH1510AABTR
Brand:Vishay Semiconductors

3 334 485 008
Brand:TE Connectivity / AMP

5-1462037-4
Brand:TE Connectivity / P&B
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






