Manufacturer No:IWR6843ABGABL
Manufacturer:Texas Instruments
Type:RF System on a Chip - SoC
Description:RF System on a Chip - SoC Single-chip 60-GHz to 64-GHz intelligent mmWave sensor integrating processing capability 161-FC/CSP -40 to 105
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | RF System on a Chip - SoC |
| RoHS: | Details |
| Type: | Radar |
| Core: | ARM Cortex R4F C674x |
| Operating Frequency: | 60 GHz to 64 GHz |
| Maximum Data Rate: | 900 Mbps |
| Output Power: | 12 dBm |
| Supply Voltage - Min: | 1.14 V |
| Supply Voltage - Max: | 1.32 V |
| Program Memory Size: | 1.75 MB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Package / Case: | FCBGA-161 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Texas Instruments |
| Compliance: | IEC 61508 |
| Data RAM Size: | 512 kB |
| Interface Type: | CAN GPIOs I2C SPI UART |
| Maximum Clock Frequency: | 64 GHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Number of ADC Channels: | 6 Channel |
| Number of I/Os: | 47 I/O |
| Product Type: | RF System on a Chip - SoC |
| Series: | IWR6843 |
| other: | 176 |
| Subcategory: | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Technology: | Si |
HOT
EFR32BG27C230F768IM32-B
Brand:Silicon Labs

EFR32BG22C224F512IM40-C
Brand:Silicon Labs

nRF52840-QFAA-F-R7
Brand:Nordic Semiconductor

CC2530F256RHAT
Brand:Texas Instruments

AWR1843ABGABLRQ1
Brand:Texas Instruments

ESP8685H2
Brand:Espressif Systems

EFR32BG22C224F512GM32-CR
Brand:Silicon Labs

EFR32FG25B121F1152IM56-B
Brand:Silicon Labs

EFR32FG23A010F512GM40-B
Brand:Silicon Labs

ST8500TR
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






