Manufacturer No:IM42GR
Manufacturer:TE Connectivity
Type:High Frequency Relays
Description:RF Relays DPDT 4.5VDC 1-Coil 1000
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | RF Relays |
| RoHS: | Details |
| Coil Voltage: | 4.5 VDC |
| Relay Contact Form: | 2 Form C (DPDT-NO NC) |
| Contact Current Rating: | 2 A |
| Contact Termination: | Gull Wing Lead |
| Maximum Switching Current: | 2 A |
| Coil Type: | Latching |
| Power Consumption: | 100 mW |
| Series: | IM |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | TE Connectivity / P&B |
| Coil Current: | 22.17 mA |
| Coil Resistance: | 203 Ohms |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Contact Material: | Palladium Ruthenium (PdRu) with Gold Plating |
| Contact Rating: | 2 A at 250 VAC 2 A at 250 VDC |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | High Frequency Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | 3-1462037-1 |
| Unit Weight: | 0.048815 oz |
HOT
IM07CGR
Brand:TE Connectivity / P&B

ARS1212
Brand:Panasonic Industrial Devices

HF3 53
Brand:TE Connectivity / P&B

ARS14A12
Brand:Panasonic Industrial Devices

ARS34A12
Brand:Panasonic Industrial Devices

IM46GR
Brand:TE Connectivity / P&B

IMC06CGR
Brand:TE Connectivity / P&B
G6K-2F-RF-S-DC3
Brand:Omron Electronics
G6K-2F-RF-S-DC24
Brand:Omron Electronics

ARS30Y03
Brand:Panasonic Industrial Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






