Manufacturer No:MT8390AV/AZA
Manufacturer:MediaTek
Type:Processors - Application Specialized
Description:Processors - Application Specialized Genio 700 SOC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MediaTek |
| Product Category: | Processors - Application Specialized |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VFBGA |
| Series: | Genio 700 |
| Application: | Industrial Application |
| Core: | ARM Cortex A78 ARM CortexA55 |
| Number of Cores: | 8 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/64 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 2.2 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | - |
| L1 Cache Data Memory: | - |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Brand: | MediaTek |
| Development Kit: | Genio_700_EVK |
| Height: | 0.9 mm` |
| Length: | 15 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of I/Os: | 177 |
| Processor Series: | Genio 700 |
| Product Type: | Processors - Application Specialized |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Processors - Application Specialized |
| Tradename: | Genio 700 |
| Watchdog Timers: | No Watchdog Timer |
| Width: | 15 mm |
HOT
EEC1005-I/WC-UB2
Brand:Microchip Technology

3530ECUSAGRM
Brand:Texas Instruments

KL520B1311A
Brand:Kneron
OMAP2530CZAC450
Brand:Texas Instruments

R8A77450HA02BG#UA
Brand:Renesas Electronics
WP32C2W3EFEI-320B2
Brand:Microchip Technology

OMAP3503ECUS72
Brand:Texas Instruments

KL720B4421B
Brand:Kneron
T1042NXE7PQB
Brand:NXP Semiconductors

R8A77420HA02BG#UA
Brand:Renesas Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






