Manufacturer No:M12-0100-11
Manufacturer:Merit Sensor
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors Surface mount SMD 100 psig uncompensated mV ceramic cap no gel
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Merit Sensor |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Gauge |
| Operating Pressure: | 100 psi |
| Accuracy: | 0.2 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Port Type: | No Port |
| Resolution: | - |
| Package / Case: | SMD-8 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Series: | MS |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Merit Sensor |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Operating Supply Current: | 3 mA |
| Output Voltage: | 150 mV |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 15 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
HOT
803313
Brand:Amphenol i2s

ABPDRRV600MGSA3
Brand:Honeywell

DX80N9Q45DPSD
Brand:Banner Engineering

5 PSI-GF-HGRADE-MINI
Brand:Amphenol All Sensors

TVC-0100A-002
Brand:Merit Sensor

HSCMRRN001PD2A3
Brand:Honeywell

ABP2DANT001BA2A3XX
Brand:Honeywell

SSCDANN150PG2A3
Brand:Honeywell

5INCH-G-4V
Brand:Amphenol All Sensors

ABP2MANT010BAAA5XX
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






